Sökes: kommunikatör

Kommunikatör (50 %)
Unga Allergiker (UA) är ett riksförbund för barn och unga mellan 6 och 29 år. I Unga Allergiker arbetar vi för att skapa ett samhälle där astma och allergi inte ska vara begränsande. Vi fokuserar på att hitta lösningar och skapa bättre förutsättningar för våra medlemmar. Vi arbetar med att förändra samhället till det bättre för allergiker genom information och politiskt påverkansarbete. Riksförbundet Unga Allergiker är en rikstäckande förening med i ca 1500 medlemmar och 10 lokala föreningar. Nu söker vi en driven kommunikatör:

I tjänsten ingår:

 • att löpande justera och uppdatera hemsidan
 • att ansvara för och utveckla kommunikation genom sociala medier
 • att arbeta med föreningens nyhetsbrev
 • att utforma grafiskt material
 • att driva interna projekt
 • vara behjälplig i de uppgifter som finns på kansliet

Du som söker ska ha:

 • vana av att administrera hemsidor i Drupal
 • kunskap i InDesign, Illustrator och Photoshop,
 • Kunskap om grafisk design och formgivning
 • utvecklat tänka kring kommunikation
 • kunskap om social medier

Meriterande är om du har:

 • erfarenhet av egen allergi
 • kunskap om ungas organisering och rättigheter
 • erfarenhet från tidigare ideellt engagemang

Som person ser vi att du är positiv, har lätt att hantera sociala kontakter, är kreativ och kan inspirera andra till att engagera sig i vår ideella verksamhet. Det är viktigt att du kan ta eget ansvar och kan arbeta självständigt. Tempot är stundtals högt med snabba deadlines.

Om tjänsten
Tjänsten är placerad på Unga Allergikers kansli i centrala Stockholm med tillträde den 4 september. Resor runt om i Sverige samt kvälls- och helgarbete förekommer.

Tjänsten är en tillsvidareanställning motsvarande 50 %, och kan med fördel kombineras med studier, vi tillämpar sex månaders provanställning. Arbetsvillkoren följer arbetsplatsens kollektivavtal mellan KFO och Unionen samt Unga Allergikers tjänstereglemente, som bland annat erbjuder friskvårdstimme, friskvårdsbidrag samt möjligheter till kompetensutveckling. Kansliet och förbundsstyrelsen bjuder på en avslappnad och framåtsträvande atmosfär där du får vara den du är.
 

Ansökan
Vid frågor kontakta generalsekreterare Hannah Rosenqvist.

Du ansöker genom att skicka CV och personligt brev till hannah.rosenqvist@ungaallergiker.se. Uppge ”Ansökan kommunikatör” i ämnesraden.

Sista ansökningsdag är 4 juni.

'